bilim

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/public_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Uzayda Hangi Gezengende Su Bulundu


Güneş Sistemi'ndeki Asteroit Kuşağı'nda yer alan Ceres adlı cüce gezegende su bulunduğu kesinlik kazandı.

Ceres'teki iki bölgeden uzaya buhar bulutu çıkışı olduğunu saptayan bilim adamları, gayzer adı verilen buzdan oluşmuş yanardağ benzeri yapılardan püskürdüğü sanılan bu bulutların, gezegende su olduğunun ilk kesin kanıtı olduğunu vurguladı.

Avrupa Uzay Ajansı'ndan Michael Küppers başkanlığındaki bilim ekibince yapılan araştırma, Nature dergisinde yayımlandı. Dergide yayımlanan araştırmada gezegende 30 yıldan beri büyük miktarda su bulunduğunun sanıldığı bildirildi.

İzmir Ekonomi Üniversitesinden Güzelbahçede Bilimvadisi 2014

İzmir Güzelbahçe 2014′te “Bilim Vadisi” Olacak

İzmir Ekonomi Üniversitesi 13. Akademik Yıl Açılış Töreninde konuşan İEU Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş Güzelbahçe’ye yeni kampüsün yapılacağını açıkladı.

Demirtaş konuşmasında, “Güzelbahçe Kampüsü’nün İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, ağaçlandırılacak alan olarak ilan edilmesinden sonra sürdürdüğümüz hukuki mücadeleyi kazandık. Şu anda imar planlarını yapıyoruz. Umut ediyorum ki, 2014 yılında orada keçi ve koyunlar otlamayacak. Öğrencilerimizin eğitim aldığı, sosyal tesisleri olan Bilim Vadisi haline gelecek.” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ )Samsun' da Bilim Vadisi Yapacak

Üniversite kampüslerinde kurulan teknoloji ve bilim alanları teknokentlerden hemen her ilde yaygınlaşıyor..Samsun ondokuz mayıs üniversiteside yüksek bütçeli devasa bir bilimvadisi projesi yapacagını duyurdu..omü ondokuz mayıs üniversitesi de Samsunda bilimvadisi projesi ile gündeme geldi..
OMÜ, astronomik yatırım bedeli ile adeta dudak uçuklatan 'Bilim ve Sosyal Yaşam Vadisi'ni hayata geçirmek için düğmeye bastı. 500 milyon dolar yatırım bedeli olan projeye göre OMÜ arazilerine, 7 yıldızlı otel ve alışveriş merkezleri de yapılacak

İnsan Kromozomu Taşıyan Fare Üretildi !

ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal Kanser Enstitüsü’nden bilim insanları her hücresinde insan kromozomu olan bir fare yaratmayı başardıklarını açıkladı. Bu gelişmenin gelecekte genetik hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği bildirildi.

Araştırmalarda kullanılan insan kromozomlarının bir donörden alınmak yerine laboratuvar ortamında kimyasal yapı taşları kullanılarak üretildiği belirtilirken, elde edilen sonuçların sentetik biyoloji alanında önemli gelişmelere neden olması bekleniyor.

TSK Uzay Yol Haritası Hazırladı


Türk silahlı kuvvetleri uydu sistemleri ile alakalı çalışması hakkında bilgi verdi...Mehmetçik, uzayda yapmayı planladığı faaliyetlere yönelik ''Uzay Yol Haritası''nı hazırladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında, Uzay Grup Komutanlığı oluşturuluyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 2000 yılından itibaren faaliyetlerini destekleyecek, tüm unsurlarının harekat kabiliyetini artıracak uzay tabanlı yeteneklere sahip olma amacıyla yürüttüğü çalışmaları hızlandırdı.

Çalışmalarını uluslararası alanda kabul edilen ''uzayın barışçı ve savunma amaçlı kullanımı konsepti'' doğrultusunda yürüten TSK'da, ''Uzay Yol Haritası'' hazırlandı.

Mars'ta Su Bulundu mu


Mars gezgin keşif aracı Curiosity'nin üzerinden geçip parçaladığı bir taş, gezegende bir zamanlar su olduğuna işaret eden delillere bir yenisini ekledi.

Bilim insanları aracın tekerleği altında parçalanan taşı incelediklerinde su bileşenlerinin bulunduğu kimyasallar keşfetti.

Curiosity projesine katılan tıklayın bilim insanları ABD'deki bir konferansta bulgular hakkında bilgi verdi.

Curiosity geçen sene indiği tıklayın Mars'ın Gale Krateri adı verilen bölgesinde bulunuyor.

Nehir yatağı olduğu düşünülen ve önceki günlerde haberlere konu olan alan da burada bulunuyor.

Nehir yatağı ile ilgili çalışma "kil" bulunduğu bunun suyun varlığına işaret ettiği söylenmişti.

Uzay Araçları Plütonyum ile Uçacak


ABD hükümeti, güneş enerjisinin yeterli olmadığı Uzay keşfi için, NASA ile işbirliği yaparak 25 yıl sonra yeniden plütonyum üretmeye başladı. Taze plütonyum, eski stoğun yenilenmesinde kullanılacağı gibi uzay araçlarında çok daha etkin bir şekilde kullanılacak.
NASA'nın 1970'ten bu yana uzay keşif araçlarına enerji vermek için kullandığı plütonyum-238, artık rutin olarak üretilmeye başlanacak. ABD'nin silah amaçlı olmayan nükleer materyal üretimi, 21'inci yüzyılın geri kalanında üretilecek keşif araçları için standart yakıt haline gelecek.

Cern Tanrı Parçacığını Buldu


CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (LHC) yapılan deneylerde ‘Tanrı Parçacığı’ olarak bilinen Higgs Bozonu’nun buluduğunu açıkladı.

CERN Genel Direktörü Rolf Heuer, 4 Temmuz 2012’de düzenlenen konferansta yaptığı tarihi açıklamada, ‘yeni bir atom altı parçacık keşfettiklerini’ belirtmişti. Ancak yeni parçacığın, Higgs Bozonu olup olmadığına dair kesin bir sonuç elde edilmemişti. Bilim insanları, açıklamalarında, LHC’de yapılan deneylerin sonuçlarnın, ‘Higss Bozonu’nun bulunduğuna dair çok güçlü bilgiler sunduğunu’ belirtmişti.

CERN tarafınan bugün yapılan açıklamada ise LHC’de üç yılda gerçekleştirilen deneylerin, ‘Tanrı Parçacağı’nı kesin olarak ortaya koyduğu ifade edildi.

DEV VERİ İNCELEMESİ

Ketencik Bitkisinden Jet Yakıtı Yapıldı


Dünyada biyodizele hızlı bir yönelişle birlikte uçaklarda yakıt ham maddesi olarak kullanımı konusunda yapılan testlerde başarılı sonuçların alındığı ketencik bitkisinin, ülkemizde de kolaylıkla üretilebileceği belirtildi.

Tavuk Tüyü Lifinden Uçak Yapılacak


Dünyada bir ilke imza atacak tübitak onaylı tavuk tüyünden uçak projesi Türkiye de bir öğretim görevlisi tarafından gerçekleştirildi..Bir öğretim üyesinin gerçekleştirdiği ve TÜBİTAK tarafından onaylanan tavuk tüyü lifini uçak kanatları ve gövdesini sağlamlaştırmada kullanımını sağlayacak proje, Türkiye ve dünyada ilk olacak.

Görünmezlik Pelerini Üretildi


Görünmezlik pelerini üretildi.. Singapurlu bir bilim adamı, şimdiye kadar pek çok bilim kurgu romanı ve filme konu olan “görünmezlik pelerini”nin aslını üretmeyi başardı.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi fizik bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapan Baile Zhang, yeni buluşunu ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen genç araştırmacılar, sanatçılar ve mucitlerin 5’er dakikalık sunumlar yaptığı Teknoloji, Eğlence ve Tasarım (TED) Konuşmaları konferansında tanıttı.

Tübitak Bireysel Girişimcilere Sponsor OLacak


Gerek teknoloji gerek bilim alanında güzel proje fikri olan fakat hayata geçirecek parası olmayanlara tübitak sponsorluk yapacak..TÜBİTAK'ın bireysel girişimcilere yönelik ilk kez başlattığı destek programı kapsamında 125 iş fikrine 100 bin liraya kadar geri ödemesiz sermaye desteği verilecek.
Program sonunda ise iş fikirlerini geniş kapsamlı Ar-Ge projelerine dönüştüren girişimciler 550 bin liraya kadar desteklenecek.

Nasa'nın Astronotlarla İletişimi Koptu


Nasa astronotlarla iletişimini kaybetti..Astronotlarla kurulan bağlantıda sorun oldu ve nasa astronotlardan haber alamadı..Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, Houston kentindeki kontrol merkeziyle Uluslarası Uzay İstasyonu (UUİ) arasındaki iletişimin koptuğu, UUİ'deki astronotlar için bir tehlikenin söz konusu olmadığı belirtildi.

Mars'ta Kaya Delme İşlemi Yapıldı


Mars'ta yapılan araştırmalar devam ediyor..Bugün Mars ta bir ilk yaşandı ve gezici uzay robotu tarafından mars ta bir kaya delindi..
Mars'ta çalışmalarını sürdüren gezginci robot Curiosity, gezegen yüzeyindeki ilk kaya delme işlemini dün başarıyla gerçekleştirdi.

Güneş Fırtınası Ne Zaman Olacak


Bilim insanları, Güneş'te her 200 yılda bir gerçekleşen "süper fırtına" Dünya üzerindeki etkisini göstermeden önce "sadece 30 dakikamız olacağını" açıkladı.

Cep telefonu ve GPS gibi iletişim ağlarını etkileyen güneş fırtınası en son 1859’da Dünya'yı vurdu.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, İngiltere Kraliyet Mühendislik Akademisi yayımladığı raporda, yeni bir radyasyon patlamasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, İngiliz hükümetini bir Uzay Hava Yönetimi kurmaya çağırdı.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş