bitki

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/private_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bakterilere karşı plastik antikorlar

Kanda antijen denen hastalık yapıcı etkenleri ya da yabancı maddeleri etkisiz hale getiren antikorların 'plastiği' yapıldı ve başarıyla denendi.

ABD ve Japon araştırmacılar, geliştirdikleri nanoölçekli plastik antikorları, hayvanlarda başarıyla denediklerini açıkladılar.

Amerikan Kimya Derneği’nin bilimsel yayın organı “Journal of the American Chemical Society” dergisinde yayımlanan makalede California Üniversitesi (Irvine) ile Japonya’daki Shizuoka Üniversitesi’nden araştırmacılar, plastik antikorları nasıl geliştirdiklerini açıkladı.

Morfin üreten gen bulundu

Afyon ekimine gerek kalmadan laboratuarda morfin ve kodein üretiminin önü açıldı.

Calgary Üniversitesi (Kanada) araştırmacıları, afyon bitkisinin 50 yıldır çözülemeyen sırrını çözmeyi başararak, bu bitkinin morfin ve kodein adlı maddeleri üretmesini sağlayan iki geni belirledi.

Böylece bu etkin ağrı kesiciler alternatif yöntemlerle, örneğin laboratuarlarda sentetik olarak ya da bu maddelerin bitkide oluşma sürecini kontrol altına alarak üretilmesinin yolu açılmış oluyor.

Bitkiler İçin DNA Kataloğu

50 ülkeden yüzlerce uzman, her bitkiye özel bir DNA barkot sistemi üzerinde anlaştıklarını duyurdular. Sistemin, nesli tehlikede olan türlerin yasadışı ticaretini belirlemek de dâhil pek çok alanda kullanılacağı ve bilgilerin her araştırmacının ulaşabileceği küresel bir veri tabanında tutulacağı belirtiliyor. Meksika’nın başkenti Mexico City’de, 9-13 Kasım 2009’da düzenlenen Üçüncü Uluslararası Yaşam Barkodu Konferansı’nda konuyla ilgili anlaşmaya imza atılacağı belirtiliyor.

Bitki Kökleri Elementleri Nasıl Ayırt Eder?

Bitki kökleri toprakta karışık halde bulunan demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi elementleri bir seferde ve hatasız bir şekilde birbirinden nasıl ayırt edebilir?
Doğada çeşitli şekillerde bulunduğunu bildiğimiz elementleri, mineralleri birbirlerinden ayırmak için ne gibi işlemler yapmak gerekir?

Bitkiler toprağın altına yayılmış halde bulunan kökleri ile toprakta bulunan elementleri tanır, birbirlerinden ayrıştırır ve ihtiyaçları olan miktarlarda su ve minerali gövdesine doğru pompalar.

Bitkilerden Bilinçli Hareketler

Bitkilerden Bilinçli Hareketler

Bitkiler hakkında ne biliyorsunuz diye sorulsa birçok insan lise döneminde öğrendiği fotosentez işlemini hatırlayacaktır. Oysa bitkilerin fotosentez işleminden başka insanların bilmediği daha birçok mucizevi yönü vardır. Bu özellikleri ile kendisinden beklenmeyen duyulara sahip bitkiler, bir insan gibi görme, işitme, tat alma ve dokunma duyularını kullanırlar.

Bitkilerden Haberleşme Taktikleri

Bitkilerden Haberleşme Taktikleri

Bitkiler renk, şekil ve kokuyu kullanarak geliştirdikleri taktikler ile türlerinin devamını sağlamaktadırlar.

Bitkilerin varlığı yeryüzündeki canlılığın devamı için vazgeçilmezdir. Doğadaki ekolojik dengenin ve canlılığın devamında son derece önemli bir role sahip olan bitkiler, bu önemle doğru orantılı olarak diğer canlılara kıyasla çok daha etkin üreme sistemlerine sahiptirler. Bitkiler türlerinin devamını polenlerini rüzgar vasıtasıyla ya da taşıyıcı canlıları kullanarak dağıtmaktadırlar.

Bitkiler ve Hayvanlar Arasındaki Uyumlu İlişki

Bitkiler ve Hayvanlar Arasındaki Uyumlu İlişki

"Göklerde ve yerde bulunanlar O'nundur; hepsi O'na gönülden boyun eğmiş bulunuyorlar." (Rum Suresi, 26)

Bitkiler Çölde Nasıl Hayatta Kalıyor?

Bitkiler Çölde Nasıl Hayatta Kalıyor?

Çöl denilince akla çoğu zaman hiçbir canlının kolay kolay yaşayamayacağı bir ortam gelir. Gerçekten de çölde yaşayan canlıların sayısı oldukça azdır. Ancak bu kurak ortam daha yakından incelendiğinde özel tasarımları ve farklı çeşitleriyle çok zor koşullarda yaşayan bitkiler dikkat çekmektedir. Yaşamlarını sürdürmek için uykuda kalan bitkiler de bunlardan biridir.

Tohumlardaki Uyku Durumu

Tohumlardaki Uyku Durumu

Bitkilerin fazla bilinmeyen özelliklerinden bir tanesi de, bazı bitki türlerine ait tohumların çok zor koşullara dayanıklı olmalarıdır. Söz konusu tohumlar zor şartların oluşturduğu dönemlerde bilinçli bir şekilde metabolizma faaliyetlerini azaltarak yani bir anlamda uykuya geçerek daha dayanıklı olurlar.

Antifiriz Sistemiyle Hayatta Kalan: Kanarya Bitkisi

Antifiriz Sistemiyle Hayatta Kalan: Kanarya Bitkisi

İnsanların belirli teknik imkanlara sahip olmadan yaşayamayacakları kadar tehlikeli coğrafi koşullarda ayakta kalmayı başaran bazı bitkiler, estetikleri, savunma sistemleri ve zorlu koşullara karşı aldıkları tedbirlerle bilim adamlarını hayrete düşürmektedir. Yetiştiği topraklardaki suyun, ısının ve minerallerin yeterli olmamasına rağmen hayatta kalmayı başaran bu mucizevi canlılardan biri de, ekvator akşamlarının dondurucu rüzgarları arasında yetişen kanarya bitkileridir.

Sarılan Yapraklar

Sarılan Yapraklar

Sarmaşıkların, bir cismin çevresine kendilerini dolayarak büyümeleri, biraz hızlandırılmış olarak izlendiğinde, çok şuurlu bir davranış gözlemlenir. Toprakta sabit duran, görmeyen, işitmeyen bir bitkinin adeta çevresini görüyormuş ve duyuyormuş gibi kollarını uzatarak etrafındaki nesneleri yoklaması, onları tanıması ve uygun olanları kendisi için kullanması dikkatle incelenmesi gereken bir yaratılış gerçeğidir.

Bilgi Küpü Tohumun Yolculuğu: Paraşüt Tohumlar

Bilgi Küpü Tohumun Yolculuğu: Paraşüt Tohumlar

Tohumlar ait oldukları bitkinin içerdiği tüm bilgiye sahiptirler. Bitkide üreme işlemlerinin başlamasının ardından oluşan, tohum uygun şartlar meydana geldiğinde yeşerir.

İlginç Bitkiler 1

İlginç Bitkiler

İbrik Bitkisinin Tasarım Harikası Tuzağı

Endonezya ormanlarında yaşayan Nepenthes alata isimli etobur ibrik bitkisi, çevresinde gezinen böcekler için merak uyandırıcı, ama tehlikeli bir keşif kaynağıdır. Bitki, ibriğinin ağzına konan böcekleri, son derece kaygan dokusu sayesinde doğrudan midesine indirebilmektedir. New Phytologist dergisinde yayınlanan araştırmalarında Laurence Gaume ve çalışma arkadaşları bitkinin böcek yakalama yeteneğini test ettiler. (New Phytologist, 156, 479489; 2002)

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş