doğalgaz

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/private_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Trafiğe AB Çözümü:Motomobil

AB fonlarıyla üretilen, üç tekerlekli iki kişilik, motorsikletle otomobil karması araç, gelecekte kent içi trafik sıkışıklığını çözmeyi vaad ediyor.Küçük, üç tekerlekli bir otomobil trafik sorununu çözer mi? İngiltere’nin önde gelen araştırma kurumlarından University of Bath önderliğinde Avrupalı bilim insanları bu sorunun yanıtı olarak yeni bir kent-içi araç geliştirdi. Aracın mantığı, kent içinde trafiğin genellikle bir otomobilde tek yolcu olmasından kaynaklandığı tezine dayanıyor.

Toprağın sıcaklığıyla evinizi ısıtın

Artık evinizi çok daha ucuza ısıtabileceksiniz. Bu sayede doğalgaza ve kömüre verdiğiniz para yaklaşık %80 azalıyor.

Doğalgaza ve kömüre gelen zamlar, ısınmada farklı yolların geliştirilmesini beraberinde getiriyor. Bir artezyen kuyusu veya yerin 2 metre kadar altına döşenecek borularla evlerde kışın ısınma, yazın da soğutma yapılabiliyor.

Doğalgazdan benzin

İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler kömürden mazot üretmişlerdi. Fischer-Tropsch metodu olarak bilinen bu üretimde, kömürdeki metan gazı, mazotun elde edildiği ana madde idi. Bir Amerikan firmasının bulduğu yeni bir teknik ile Fischer-Tropsch metodu geliştirilmiş ve oldukça verimli ve basit sayılabilecek adımlarla doğalgaz, syngas adlı maddeye dönüştürülmüş (syngas; hidrojen ve karbonmonoksit karışımı bir madde). Daha sonra bir katalizör ile karbon ve hidrojenin yeni bileşikler yapması sağlanıyor. Meselâ alkol, benzin gibi sıvı yakıtlar elde ediliyor.

Enerji kaynakları

Ülkelerin ilerleyip, gelişmişlik seviyelerini arttırabilmeleri için çeşitli enerji kaynaklarına ihtiyaçları vardır. Çünkü hammaddelerin işlenebilmesi, fabrikaların çalışabilmesi, ulaşım, aydınlatma ve ısınmanın gerçekleştirilebilmesi, enerji kaynaklarının kullanımına bağlıdır.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş