icad

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/private_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Düşünceyle kontrol edilen bilgisayar icadı

Bir gün size bilgisayarınızı yönetmek için sadece düşünmenizin yeterli olacağını deseler ne derdiniz? Eğer "yok daha neler" diyorsanız, isterseniz bir de bu yazıyı okuyun!

Şüphesiz ki bilimin hep hayalini kurduğu projelerden birisi de insan beyninin okunabilmesidir. Filmlere bile sık sık konu olan bu hayal, yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı. Sonunda Avusturyalı medikal ve elektrik mühendisliği firması Guger Technologies, "düşünce" ile bir bilgisayarın kontrol edilebilmesini sağlayan ilk ticari ürünü çıkartan firma oldu.

Arabanın icadı

Tarih boyunca her zaman ihtiyaçlar, yeni buluşları ortaya koydu. Binek hayvanlarının kullanımını kolaylaştıran at arabaları zamanla ihtiyaçları gidermede yetersiz kaldı ve daha iyiye ulaşma çabasıyla ilk bisiklet yapıldı. İki tekerlekli bisikletten sonra, hızla üç tekerliye geçildi. Sanayi Devrimi ile her alanda makine kullanımı yaygınlaştı, yeni buluşlar yapıldı. Buhar gücü kullanılmaya başlandı ve ilk olarak buhar gücüyle kullanılan makineler yapıldı. Buhar gücüyle kullanılan makineler, tekerli arabalara uygulandı.

Mikroskop icadı

“Mikroskop” deyimi, Yunanca “mikro” ve “skop” kelimelerinden meydana gelmiş bileşik bir kelimedir.”Mikro-küçük” “skop”ise “bakıcı,gözleyici” anlamına gelir.Deyimi bütünüyle ele aldığımız zaman, “küçük şeylere bakıcı/ küçük şeyleri gören” anlamı ortaya çıkacaktır. Gerçekten de,bir mikroskop,gözle (çıplak gözle) görülemeyecek kadar küçük şeylerin gözlenip incelenmesi,görülebilmesi amacıyla kullanılır.

Robot icadı

1913 ABD Elmer SPERRY ilk Robotu yaptı.

ROBOT kelimesi Çek dilinde "zorunlu emek" anlamındadır ve deyim tarlada köle gibi sürekli çalışan işçiler için

kullanılmıştır.

ilk robot bir otomatik pilot olarak hizmet vermekteydi. Sperry, uçağın hareketlerine duyarlı bir aygıt

geliştirmiştir.

Uçak belli bir uçuş rotasından saptığında otomatik pilot doğru rotaya yönelmesi için uçağın kontrollerini

ayarlıyordu.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş