tarım

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/private_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Abdülhamid devri Anadolu toprağına ne kattı?

Osmanlı İmparatorluğu’nu “müthiş bir belirsizlik bölgesi” ve tarihçilerin önüne konmuş “büyük bir bilmece” olarak gören Fernand Braudel, mevcut bakışlarımızın karşımızdaki gerçeği anlamaya yetmediğini, dolayısıyla daha fazla çalışmak gerektiğini söylemişti.
Osmanlı tarihi, uzun yıllar sabit ve hakkında son söz söylenmiş bir olgu olarak resmedildi. 1920’lerin ve 1930’ların tarih alanına getirdiği vurgu değişikliği, geçmişin tek bir karede dondurulabileceği yanılgısını da beraberinde taşımış oldu.

Nanoteknoloji'nin gelecekteki uygulama alanları

Malzeme ve İmalat Sektörü:

Malzemelerin atomik ve moleküler boyutlardan başlayarak inşa edilmesi, konvansiyonel metodlar ile elde edilen malzemelere oranla daha sağlam ve hafif maddelerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu malzemeler, daha düşük hata seviyeleri ve eşsiz dayanıklılık güçleri ile hali hazırdaki bir çok endüstriyel süreç için devrimsel yenilikler getirecektir. Benzersiz ve alışılmamış özellikleri ile nano tüpler, elyaflar, lifler ve kaplama malzemeleri imalat yöntem ve tekniklerinin gelişmesine imkan sağlayacaktır.

Tarım Teknolojileri, Toprakların Çoraklaşmasına ve Erozyona Neden Oluyor

Yeditepe Üniversitesi Mimar ve Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fikrettin Şahin, tarımda kullanılan mevcut teknolojilerin toprakların çoraklaşmasına ve erozyona neden olduğunu söyledi. Toprakların hızla kuraklaştığına dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, şu an kullanılan yüzde 26'lık tarım arazisinin yakın tarihte yüzde 15'e gerileyeceğini iddia etti.

Coğrafya terimleri T-

Tabaka kaynağı: Geçirimli tabakların uç kısmından suların yüzeye çıktığı yerdir.

Taban seviyesi :Akarsu aşındırmasının sona erdiği yer. Bu yer, akarsuların denize döküldüğü yerlerde deniz seviyesi, göle döküldüğü yerlerde göl seviyesi, yan derelerin ana akarsuya kavuştuğu yerlerde ise ana akarsuyun yatak seviyesidir. Bu seviyenin altında aşınma olmaz. Bu seviye düştüğünde akarsu aşınması canlanır.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş