pusula

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/private_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Pusula hakkında bilgi

Karalar gözden kaybolduktan sonra, denizde artık deneysel kurallara dayanılarak yol bulmak ve bunu sürdürmek imkânsızdı. Bilimsel tekniğe baş vurmak zorunlu olmuştu. Gidilecek mesafe çok uzak oldu mu, dünyanın küresel yüzeyi düz bir planda gösterilemiyordu. Bu nedenle, gemiciler son çare olarak XVI. yüzyıla kadar kullanılacak "Yer yuvarlağı"na baş vurdular; artık geminin bulunduğu yer, enlem ve boylamlara göre belirlenmekteydi.

Coğrafya terimleri P-

Paleocoğrafya: Geçmiş dönemlerin coğrafyası. Miyosen coğrafyası denildiğinde Miyosen dönemindeki kara ve denizlerin dağılışı, bu dönmede hüküm süren iklim şartları vs açıklanmaktadır.

Paleoklimatoloji: Geçmiş dönemlerin iklim şartlarını inceleyen bilim dalı.

Paleontoloji : Fosilleri inceleyen bilim dalına paleontoloji denir.

Pusula her zaman kuzeyi mi gösterir yoksa bir sapma var mıdır?

Herkesin bildiğinin aksine bir pusula ile tamamen kuzeye doğru gitmeye çalışsak kuzey kutbuna varamayız.Sebebi ise dünyanın magnetik alanından kaynaklanmaktadır.Çünkü magnetik kutup ve coğrafi kutup olmak üzere iki kutup bölgesi vardır.Magnetik kutup söylediğimiz gibi dünyanın magnetik alanından kaynaklanmaktadır.

Pusulanın İcadı

Dünya üzerinde ya da uzayda yön göstermek için yararlanılan aletlere “pusula” adı verilir. En yaygın ölçüde kullanılan pusula, alelade “mıknatıslı pusula”dır. Ayrıca jiroskop pusula,radyo-pusula ve başka tipleri de vardır.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş