Yunus Kaan Truvalı

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/public_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kimlik Kartınızı Derinizde Taşımak İster misiniz ?

Son günlerde teknoloji dünyasında tartışılan yeni bir konu geleceğimizi ciddi biçimde etkileyecek bir değişimin eşiğinde olduğumuzu gösteriyor. Artık, çok küçük elektronik devreler olarak bilinen çiplerin insanlara yerleştirilmesiyle yakından izlenme imkânına kavuşacağız!
İlk planda belirli hastalıkları olan insanlara takılacak çipler sayesinde, hasta olan yakınlarımızı sürekli olarak uydu aracılığıyla izleme imkânına sahip olacağız. Tabiî böyle bir uygulama son derece faydalı olabilir.

Matematik ve Genetik

2001 yılı matematiğin biyolojide oynayacağı rol açısından bir dönüm noktası olacağa benziyor. Şimdiye kadar deney tüpleri, mikroskoplar, ve pipetler gibi aletlerle çalışan moleküler biyologların pek yakında matematikle de haşir neşir olmaları gerekecek gibi gözükmektedir.

Cambridge Üniversitesinden Dennis Bray, matematiğin biyolojik sistemlerin analizindeki rolünün gün geçtikçe daha da önem kazandığını ve birçok araştırmacının bu alana yönelmeye başladığını ifade etmektedir.

Moleküler Motorlar

EĞER 1 mm’nin milyonda biri büyüklüğünde bir motor üretmeniz mümkün olsaydı, bu motorun milyarlarcasını bir çay kaşığına sığdırabilirdiniz. Bu inanılmaz gibi görünen durum aslında canlılarda mevcuttur. Moleküler motorlar canlıların hücrelerinde yer alırlar. Lineer hareket iskelet kası hücresinde, dairesel hareket ise hemen her hücrede bulunan ATP sentetaz enziminde mevcuttur. Bu doğal motorların önemli özellikleri, enerji üretilirken sürekli olarak hareketlerini devam ettirebilmeleridir.

Sonbahar yapraklar

SONBAHARDA, yaprakların yeşilden sarıya, sarıdan turuncuya doğru binbir renge dönmesi araştırmacıları bu konuya yöneltmiş bulunuyor. Nasıl bir komutla renk değişiminin başladığı ve bu değişimin hangi aşamalardan geçtiği yönündeki sorular biyologların gündeminde yerini koruyor.
Bilindiği gibi, yaprakların rengini klorofil maddesi verir. Sonbahar gelip de güneş alma miktarı azalıp havalar serinlediğinde, ağacın büyüme sistemi bir anlamda kapanır; klorofil miktarı da azalmaya başlar.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş