Yüzyılın deneyi

warning: Creating default object from empty value in /home/oidb/domains/oidb.net/private_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Asrın En Büyük Deneyinde Asrın Arızası

"Büyük Patlama"dan hemen sonraki kainatın başlangıç şartlarını oluşturarak, maddenin sır perdesini aralayabilmeyi amaçlayan CERN "Asrın Deneyi" arıza yüzünden durduruldu.

CERN sözcüsü James Gillies, uzmanların, başladıktan kısa bir süre sonra işlemleri durduran hasarı tespit etmek için "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı"na (LHC) indiğini kaydetti.

Cern'de arıza... Deney durduruldu...

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN)

çalıştırılan parçacık hızlandırıcısı, elektrik arızası yüzünden bugün

durduruldu.

CERN sözcüsü, yerin 100 metre altındaki 27 km’lik dairevi tünelin soğutma

sisteminin elektrik arızasından etkilendiğini bildirdi.

Sözcü, AFP muhabirine "Bu çok karmaşık bir aygıt; deneme sürecindeyiz,

böyle arızalar normal" dedi ve arızanın gün içinde giderilebileceğini ve sistemin

tekrar çalıştırılacağını söyledi.

Deneyin ilk safhası başarıyla tamamlandı

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı"yla (LHC) yapılan deneyin ilk aşaması başarıyla tamamlandı.

Deney, 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama’dan hemen sonraki kainatın başlangıç şartlarını oluşturarak, maddenin sır perdesini aralayabilmeyi amaçlıyor.

Yüzyılın deneyi için ilk aşama tamam

Deney için bilimadamları düğmeye bastı. Parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" çalıştırıldı. İşte ilk görüntüler.

'Dünyanın sonu' mu geldi?

Cern'de bugün başlayacak olan insanlık tarihinin en büyük deneyi ile ilgili endişeler artarken, deneye katılan bilim adamlarından tüyler ürperten bir adım geldi.

CERN'in bazı çalışanları deneyin başlamasından bir gün önce düzenledikleri partiye, tüm endişeleri haklı çıkarırcasına "Dünya'nın Sonu" adını verdi.

'Büyük Hadron çarpıştırıcısı' yarın çalışıyor...

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama’dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek için yarın faaliyete geçiriliyor.

Aralarında Türklerin de bulunduğu 5 binden fazla fizikçi ve mühendisin 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı proje, son yılların en büyük bilim projesi olarak gösteriliyor.

İki sivrisinek çarpışacak

Büyük patlamaya az kaldı. İşi bilmeyenler dneyi abartınca komik görüntüler oluştu. Patlamanın gücü ise şaşırttı.
Evrenin nasıl meydana geldiğini anlamak için gelecek hafta büyük bir atom parçalayıcıyı çalıştırmaya hazırlanan bilim adamları, dünyayı yutacak bir kara delik meydana geleceği endişelerinin yersiz olduğunu söyledi.

KorkmayIn, dünya yok olmayacak

10 Eylül’de başlayacak ‘yüzyılın deneyi’nde ortaya çıkacak kara deliklerin dünyayı yutma gibi bir ihtimali bulunmuyor, boşuna korkmayın

CERN’İN TÜRK UZMANI VATAN’A KONUŞTU

Kritik deney için son 10 gün

Evrenin oluşumunun sırlarını aydınlatmayı amaçlayan deney için dünya nefesini tuttu

İsviçre CERN laboratuvarındaki ATLAS Projesi’nin startına 10 gün kaldı. Fizikçiler ‘yüzyılın deneyi’nin evrenin sırlarını çözeceğini söylüyor

Yüzyılın deneyinde büyük aşama

Evrenin oluşumundaki sırları ortaya çıkarması hedeflenen Centre Europeen pour la Recherche Nuclearie-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde(CERN) yapılacak büyük patlama deneyinde 10 Eylülde önemli bir adım atılarak, ''atomaltı parçacık çarpıştırma cihazı'' çalıştırılacak.

CERN'de yüzyılın deneyine hazırlık

CERN'deki araştırmalara Türkiye'den katılan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saleh Sultansoy, CERN'deki bilimsel gelişmeleri ve izlenimlerini anlattı.

Evrenin oluşumundaki sırları ortaya çıkarması hedeflenen Centre Europeen pour la Recherche Nuclearie-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde(CERN) yapılacak büyük patlama deneyinde 10 Eylülde önemli bir adım atılarak, ''atomaltı parçacık çarpıştırma cihazı'' çalıştırılacak.

Yüzyılın deneyinde 50 Türk bilim adamı

"Parçacık hızlandırıcılarıyla atom altı parçacıkları çarpıştırarak maddenin nasıl oluştuğuna ilişkin birçok sırrın anlaşılmasını sağlamak" amacıyla gerçekleştirilecek "Yüzyılın Deneyi"nin yapılacağı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN), 50’yi aşkın Türk bilim adamı yer alıyor AA muhabirine, Türk bilim adamlarının çalışmaları ile ilgili bilgi veren Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Üyesi Prof Dr

Yerin 100 metre altında...Dev deney...

Bu uluslararası kuruluş, yerin 100 metre altındaki dev parçacık hızlandırıcının faaliyete geçmesiyle ortaya çıkacak sonuçlar nedeniyle, “Dev bir kara delik oluşacak, bu delik etrafta ne varsa içine çekerek yutacak. Belki dünyanın sonunu getirecek” gibi birçok spekülasyona konu oldu.
Engelen, deneyin gerçekleştirileceği Large Hadron Collider (LHC) “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” adlı yeni tesisin halen soğutulma aşamasında olduğunu kaydetti ve LHC için “dünyanın en büyük buzdolabı” ifadesini kullandı.

Tanrının Zerrecikleri adlı Patlama deneyi

Avrupalı bilimadamları kainatın oluşumundaki büyük patlamayı gerçekleştirip tanrının zerreciklerini bulacaklarını iddia ediyorlar. İşte tanrıya yaklaşma da denilen o deney

İsviçre’de Cenevre’nin batısından Fransa sınırına kadar uzanan yeraltındaki dev CERN laboratuvarında önümüzdeki mart ayında asrın en iddialı bilimsel deneyi gerçekleştirilecek.

27 km’lik tünele yerleştirilen Dev Parçacık Hızlandırıcı adlı cihazda ışık hızıyla hareket eden protonlar 800 milyon kez çarpıştırılarak "Büyük Patlama" elde edilecek.

'Yüzyılın deneyi' için dev mıknatıs yeraltında

Dünyanın en büyük süper iletken mıknatısı, evrenin sırlarının ortaya çıkarılması çabalarında dönüm noktası olabileceği düşünülen fizik deneyi için yeraltına indiriliyor. 2 tonluk mıknatısın parçaları yeraltına indirildi. 'Büyük Patlama' deneyine bir kaç ay içinde başlanacak. Yaklaşık iki bin tonluk devasa mıknatıs, Fransa-İsviçre sınırının 100 metre altından geçen 27 kilometre uzunluğundaki tünele yerleştirilecek. Mıknatısın Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ne (CERN) ait tünele yerleştirilmesi işlemi başladı.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş